- Location:
- Home
- /
- Cylindrical Roller Bearing
- /
- NJ316EMC3
We manufacture and distribute NJ316EMC3 bearing. Bearing dimension is 80x170x39mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on NJ316EMC3 to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on NJ316EMC3 to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This image represents the series, but may not be the exact part.
NJ316EMC3 Specifications
| Part Number | NJ316EMC3 |
| Also know as | 42316, NJ316EM/C3, NJ316ECM/C3 |
| Bearing type | Cylindrical Roller Bearing |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 80 mm 3.1496 in |
| D | 170 mm 6.6929 in |
| B | 39 mm 1.5354 in |
| Load Ratings | Dynamic 230.4 kN Static 253.8 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
NJ316EMC3 Reference
| Tolerance* | P0, P6, P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | C3 or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | M, MA, MB, ML, M1: Brass cage. W, J or blank: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | SKF, NSK, NTN, FAG, KOYO, HRB, ZWZ, LYC, TMB, C&U, ZYS, DYZV We may have stocks of these brands. Contact us to confirm the stock availability. |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | In Stock |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 80x170x39 mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #NJ316EMC3 #Standard bearing #ISO/GB series bearing #Cylindrical roller bearing |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 NJ316EMC3 are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by NJ316EMC3 purchased 2025-2-10 5/ 5 NJ316EMC3 purchased |