- Location:
- Home
- /
- Cylindrical Roller Bearing
- /
- NH230M
We manufacture and distribute NH230M bearing. Bearing dimension is 150x270x45mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on NH230M to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on NH230M to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This image represents the series, but may not be the exact part.
NH230M Specifications
| Part Number | NH230M |
| Also know as | 62230 |
| Bearing type | Cylindrical Roller Bearing |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 150 mm 5.9055 in |
| D | 270 mm 10.6299 in |
| B | 45 mm 1.7717 in |
| Load Ratings | Dynamic 310.5 kN Static 391.5 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
NH230M Reference
| Tolerance* | P0, P6, P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | M, MA, MB, ML, M1: Brass cage. W, J or blank: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | SKF, NSK, NTN, FAG, KOYO, HRB, ZWZ, LYC, TMB, C&U, ZYS, DYZV We may have stocks of these brands. Contact us to confirm the stock availability. |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | In Stock |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 150x270x45 mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #NH230M #Standard bearing #ISO/GB series bearing #Cylindrical roller bearing |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 NH230M are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by NH230M purchased 2025-2-10 5/ 5 NH230M purchased |