- Location:
- Home
- /
- Inch bearing
- /
- CRM 14
We manufacture and distribute CRM 14 bearing. Bearing dimension is 44.45x107.95x26.9875mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on CRM 14 to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
We offer customized bearing based on CRM 14 to meet specific requirements of non-standard industrial equipment.
This image represents the series, but may not be the exact part.
CRM 14 Specifications
| Part Number | CRM 14 |
| Also know as | CRM 14, CRM-14 |
| Bearing type | Imperial Cylindrical Roller Bearing |
| Number of Rows | 1, single row bearing |
| d | 44.45 mm 1.75 in |
| D | 107.95 mm 4.25 in |
| B | 26.9875 mm 1.0625 in |
| Load Ratings | Dynamic N/A N Static N/A N |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | 1.233792 kg 2.72 lbs |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
CRM 14 Reference
| Tolerance* | P0, P6, P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 (Roller bearing) ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5 |
| Clearance* | CN, normal clearance or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | M: Brass cage. J or W: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | RHP, R&M, Hoffmann, NSK, Koyo We may have stocks of these brands. Contact us to confirm the stock availability. |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Availability | Need inquiry |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 1.75x4.25x1.0625 inch MOQ: Minimum order quantity. |
| #CRM 14 #inch bearing #RHP / SKF code series inch bearing #Cylindrical roller bearing |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 2737 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 CRM 14 are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by CRM 14 purchased 2024-3-25 5/ 5 CRM 14 purchased |