- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearings
- /
- MU7324DJ
We manufacture and distribute MU7324DJ bearing. Bearing dimension is 120x260x71mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
MU7324DJ Specifications
| Part Number | MU7324DJ |
| Also know as | MU-7324-DJ, MU 7324 DJ |
| Bearing type | ABMA Bearings |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 120 mm 4.7244 in |
| D | 260 mm 10.2362 in |
| B | 71 mm 2.7953 in |
| Load Ratings | Dynamic 640 kN Static 861 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
MU7324DJ Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN, C3 or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 120x260x71mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #MU7324DJ #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 MU7324DJ are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by MU7324DJ purchased 2025-2-10 5/ 5 MU7324DJ purchased |