- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearings
- /
- MU5230TM
We manufacture and distribute MU5230TM bearing. Bearing dimension is 150x270x88.9mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
MU5230TM Specifications
| Part Number | MU5230TM |
| Also know as | MU-5230-TM, MU 5230 TM |
| Bearing type | ABMA Bearings |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 150 mm 5.9055 in |
| D | 270 mm 10.6299 in |
| B | 88.9 mm 3.5 in |
| Load Ratings | Dynamic 948 kN Static 1570 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
MU5230TM Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 150x270x88.9mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #MU5230TM #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 MU5230TM are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by MU5230TM purchased 2025-2-10 5/ 5 MU5230TM purchased |