- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearings
- /
- MU5224UM
We manufacture and distribute MU5224UM bearing. Bearing dimension is 120x215x76.2mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
MU5224UM Specifications
| Part Number | MU5224UM |
| Also know as | MU-5224-UM, MU 5224 UM |
| Bearing type | ABMA Bearings |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 120 mm 4.7244 in |
| D | 215 mm 8.4646 in |
| B | 76.2 mm 3 in |
| Load Ratings | Dynamic 634 kN Static 1060 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
MU5224UM Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 120x215x76.2mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #MU5224UM #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 MU5224UM are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by MU5224UM purchased 2025-2-10 5/ 5 MU5224UM purchased |