- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearings
- /
- MU1232UM
We manufacture and distribute MU1232UM bearing. Bearing dimension is 160x290x48mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
MU1232UM Specifications
| Part Number | MU1232UM |
| Also know as | MU-1232-UM, MU 1232 UM |
| Bearing type | ABMA Bearings |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 160 mm 6.2992 in |
| D | 290 mm 11.4173 in |
| B | 48 mm 1.8898 in |
| Load Ratings | Dynamic 498 kN Static 660 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
MU1232UM Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 160x290x48mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #MU1232UM #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 MU1232UM are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by MU1232UM purchased 2025-2-10 5/ 5 MU1232UM purchased |