- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearing
- /
- MU1213DV
We manufacture and distribute MU1213DV bearing. Bearing dimension is 65x120x23mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
MU1213DV Specifications
| Part Number | MU1213DV |
| Also know as | MU-1213-DV, MU 1213 DV |
| Bearing type | ABMA Bearing |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 65 mm 2.5591 in |
| D | 120 mm 4.7244 in |
| B | 23 mm 0.9055 in |
| Load Ratings | Dynamic 97.2 kN Static 121.5 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
MU1213DV Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | CN or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRSZ®, 环润神州® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 65x120x23mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #MU1213DV #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 MU1213DV are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by MU1213DV purchased 2025-2-10 5/ 5 MU1213DV purchased |