- Location:
- Home
- /
- ABMA Bearings
- /
- M1209UV
We manufacture and distribute M1209UV bearing. Bearing dimension is 55.52x85x19mm.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This page is intended to showcase our factory products.
The products to be delivered shall be determined by the purchase orders, contracts, or technical drawings.
This image represents the series, but may not be the exact part.
M1209UV Specifications
| Part Number | M1209UV |
| Also know as | M-1209-UV, M 1209 UV |
| Bearing type | ABMA Bearings |
| Number of Rows | 1, Single row |
| d | 55.52 mm 2.1858 in |
| D | 85 mm 3.3465 in |
| B | 19 mm 0.748 in |
| Load Ratings | Dynamic 53.1 kN Static 59.85 kN |
| Reference Speed | N/A rpm |
| Weight | N/A kg |
| Closure Type | Open Contact us for other types. |
| Bore type | Straight |
M1209UV Reference
| Tolerance* | P0, P6,P5 RBEC 1, RBEC 3, RBEC 5 |
| Clearance* | N/A or manufacture per order's specification. |
| Main material* | GCr15, 52100, 100Cr6, 1.3505 |
| Cage type* | J: Brass cage. V, L, X: Steel cage. Contact us for other cage types. |
| Other supplier | Link-Belt, Bower |
| Packaging* | 1. Industrial packaging 2. HRZ®, 环润® retail packaging 3. ECPC®, 重派® retail packaging 4. Neutral packaging, without factory information or depend on order's requirements. |
| Stock status | Non-standard products, need to confirm inventory availability. |
| HS Code | 84825000 |
| MOQ | 1 |
| Country of Origin | China |
| Other features | All products manufactured after 2020/05 have optimized specifications for the interior structure lead to higher speed, rigidity and reliability. |
| *Resources Tolerance Clerance Cage Material Packaging Product list of same series bearing |
| Description: d: Bore Diameter D: Outside Diameter B: Width Over All Size: 55.52x85x19mm MOQ: Minimum order quantity. |
| #M1209UV #ABMA bearing #NTN-Bower / Link-Belt series bearing #Cylindrical roller bearing, ABMA type |
Reviews and rating
| Rating | Rated 4.9/5 based on 3955 customer reviews |
| Price and availability | $ 10.00 Price valid before 2030-01-01 M1209UV are in stock |
| Reviews | Good products, nice offer. It will be better if response my mail FASTER. by M1209UV purchased 2025-2-10 5/ 5 M1209UV purchased |